Det er ikke nemt at være Sisyfos, og det er endnu mere besværligt, når stenen ikke vil flytte sig. Den australske kunstner Callum Morton måtte opgive at få den 1000 Kg tunge sten i kunstværket ”Sisyfos” til at trille, og KunstCentret Silkeborg Bad lagde problemløsninger over til Bjarne Knudsen fra BK Teknik A/S og Erik Jensen fra Søren Jensen Rådgivende Ingeniørfirma A/S.
Erik Jensens formelstudier og Bjarne Knudsens lyse ideer resulterede i et trækværk, hvor en kombination af el og hydraulik får stenen til at trille både op og ned ad den 80 m lange bane. Kursen er lidt hoppende og slingrende, men det er også nogle ret ustabile magthaveres ansigter, der er hugget ind i stenen: Donald Trump, Vladimir Putin, Bashar al-Assad og Kim Jong-Un.
Værket holder vinterpause, men vil fra maj igen bevæge sig en eller flere gange om ugen. For mere omkring tidspunkter se KunstCentret Silkeborg Bads hjemmeside.