Teknologientusiasme – kreativitet og produktivitet

Hvad er en bygning og hvad skal den kunne?

Før analyser og kalkulationer, gennemgår vores projekter en kreativ fase. Det er ikke nok at finde frem til én løsning. Vi ser på bygningsdesign, muligheder og fremtidsperspektiv.

Vores firma er frontløbere også når det gælder teknologiske løsninger, der letter vores medarbejderes arbejdsgang.

I den kreative fase kan vi skitsere, bygge fysiske modeller og/eller lave 3D-print. Vi er gået skridtet videre med vores tegnestuer - Vi har igennem en årrække løbende investeret i teknologisk udstyr som fx store touch skærme, Surface tablets, lacercutter, 3D-printer og Robotten Robert.

Ved at være åbne overfor teknologi styrkes vores kommunikation. Vores kunder involveres på anden vis end tidligere, fx kan en 3D model give bygherre en føling med projektet. Ændringer kan foretages hurtigt og effektivt og det er generelt blevet lettere for os at formidle processen for vores kunder. Vores software og hardware er nøje udvalgt, så de går hånd i hånd. Fx benytter vi Bluebeam som en understøttelse af Surfacetabletten. Et samspil som især er muligt på grund af pennen, der er så præcis at vi kan tegne direkte på skærmen.

Når vi kører et Skype møde på en af de store touch skærme, kan vi kommunikere ændringerne direkte til dem vi samarbejder med. På skærmen noteres og tegnes ændringer direkte ind i dokumentet, som deles med mødedeltagerne.

For os er det essentielt at vores medarbejdere har de muligheder for hånden, som gør det muligt at skabe værdsat ingeniørkunst.

This site uses cookies to store information on your computer | læs mere